HZ Magazine Януари'18

HZ вестник, истории и други
Потребителски аватар
Домини Дирч
Страшилището на Бандите

HZ Magazine Януари'18

Мнениеот Домини Дирч » 15 яну 2018, 22:07

Изображение

Изображение
За възстановяване на герои използвайте раздел "Затвор".

Изображение

Потребителски аватар
Домини Дирч
Страшилището на Бандите

Re: HZ Magazine Януари'18

Мнениеот Домини Дирч » 15 яну 2018, 22:19

Изображение
Изображение
Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Домини Дирч
Страшилището на Бандите

Мнениеот Домини Дирч » 15 яну 2018, 22:20

Изображение

сивиръсснейп написа:Изображение

ЙОРДАНОВДЕН /БОГОЯВЛЕНИЕ/ - ТРАДИЦИИ И ОБИЧАИ

На 6 януари, с празника Йордановден, православната църква отбелязва кръщението на Исус Христос от Йоан Кръстител, което се извършва в река Йордан. По време на ритуала небето се "отваря" и Светият дух слиза върху Христос във вид на гълъб. Ясен глас се разнася от небето: "Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение". Празникът Йордановден или Богоявление се нарича по различен начин в различните краища на България, като например Кръстовден, Водокръщи и Водици. Имената идват от поверието, че всеки, който иска да е здрав през Новата година трябва да се изкъпе в реката или поне да се измие. Той слага края на така наречените "Мръсни дни". На Йорданов ден местната църква извършва ритуално хвърляне на кръста навсякъде, където има водоем. След изваждането му от водата, се чете тържествена литургия, наречена Велик водосвет. Светената вода в православните храмове се обновява и всеки отнася от нея вкъщи, тъй като пречиства душата и предпазва от болести. Светената вода се съхранява през цялата година и се използва в трудни за семейството моменти. Останалото количество от старата светена вода се използва за замесването на три ритуални хляба. Първият хляб остава за дома, вторият е за гостите, а третият се оставя пред вратата на къщата, заедно с бъклица вино и е наречен за минувачите.
Чемширените китки от миналогодишното Рождество се изгарят върху желязна повърхност, след което пепелта се поръсва със светена вода и се заравя под трендафилов храст или овощно дръвче. Новите рождествени китки се поставят върху семейния иконостас, чието кандило е запалено от свещта донесена от църквата.
Вечерта на 5 срещу 6 януари е третата, последна кадена вечер и на трапезата присъстват само постни ястия.  
Обичаят за поливането на всички именници с вода се е запазил и до днес, като част от ритуалните измивания и пръскания с вода на Богоявление.

Какво вещае Йордановден?

Годината ще е благодатна и плодородна, ако времето на Йордановден е сухо и студено;
Ако хвърленият кръст във водата замръзне, то ще ни очаква здрава и плодородна година;
Здраве и щастие за този, който извади кръста от водата;
Народно поверие гласи, че през нощта срещу Богоявление небето се отваря и Бог ще изпълни желанията на всеки, който го види.
Имен ден празнуват: Йордан, Йорданка, Данчо, Дана, Божан, Божана, Боян, Бояна, Бонка, Богдан, Богдана, Боголюб и Боголюба.

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Домини Дирч
Страшилището на Бандите

Мнениеот Домини Дирч » 15 яну 2018, 22:21

Изображение
Изображение
Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Домини Дирч
Страшилището на Бандите

Мнениеот Домини Дирч » 15 яну 2018, 22:29

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Домини Дирч
Страшилището на Бандите

Мнениеот Домини Дирч » 15 яну 2018, 22:30

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Домини Дирч
Страшилището на Бандите

Мнениеот Домини Дирч » 15 яну 2018, 22:31

Домини Дирч написа:Герои, знаете ли кой е Хулио? А знаете ли какво е животно е той и от къде произлиза? Не?! Е, сега ще ви разкажа за Хулио -
Капибарът!
Капибарите са гризачи, при това най-големите на Земята и обитават Южна Америка. Може да се каже, че са далечни роднини с морските свинчета, чинчилите и бобрите. Латинското им име в превод е "водно свинче".
Изображение

За разлика от морските свинчета, капибарите наистина харесват водата и са отлични плувци и гмуркачи. Местообитанието им е в близост до водни басейни. Могат да достигнат до 130см височина и тегло от 65 кг. Обичат да похапват всякакви растения и водорасли.
Капибарите са активни през деня, но ако често ги безпокоят хищници - стават активни нощно време. Живеят в групи от 10-20 животни. Общуват помежду си чрез свирукане, и звуци наподобяващи лай. Женските раждат от 2-8 малки, които биват отглеждани от всички женски в стадото.
Кой не би искал да има това гигантско водно свинче?
Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Домини Дирч
Страшилището на Бандите

Мнениеот Домини Дирч » 15 яну 2018, 22:56

В: Здравей Muk, повечето играчи те познават не само като модератор във форума, като играч, но и като художник (често твоите творби присъстват и във FB страницата ни), а също и като автор на комикси и истории. Разкажи ни как се роди идеята за "Ангел"?

О: Здравей! Първо да кажа, че за мен участието в новото списание, като автор на книга е голямо удоволствие. И тъй като, това е и първото ми дадено интервю на тема "Ангел", аз ви благодаря за тази чест. Иначе за идеята "Ангел": Започнах да пиша тази история, силно вдъхновен от една отделна част от нея, а именно: Един разговор воден между мъж и жена, докато пътуват в автомобил.
Всичко се свеждаше до въпроси и отговори, които в момент на моето вдъхновение идваха в ума ми напълно спонтанно, без въобще да съм мислил върху тях. Това беше едно съвсем ново и непознато усещане, но признавам и доста приятно. Реших да го споделя с някои мои приятели и така, след няколко разговора, стана ясно, че това е чудесна идея за нова книга. Казвам "нова", тъй като по онова време, вече бях започнал да пиша една. Ангел, обаче надделя и я пререди. Разбира се, трябваше и въпросният разговор в колата да се развие до това,че да се формира книга и се наложи да измисля причина и история, които да доведат до този момент. Така започна всичко. Първоначално мислих имената на героите да са популярните "Иван" и "Мария". Не исках да развивам действието на историята в Америка например, както правят много мои съмишленици. Заложих на позната среда и за това не само, че действието се развива в България, но и дори е в моят роден град. Заигравайки се по този начин, реших да сложа имена, които да напаснат и на самите характери на героите. Та, в този дух тръгна цялата история.

В: Трудно ли ти беше да оставиш някой друг да нарисува илюстрациите към книгата? (бел. илюстрациите са на Лъчезар Вълчев)

О: Да, трудно може да се каже, но не в този смисъл. Аз исках именно той да направи илюстрациите на книгата, понеже сме дългогодишни приятели и съм на ясно с уменията му в изобразителното изкуство. Знаех, че ще направи чудесни илюстрации и още в момента в който стана ясно, че ще има книга, съм му заприказвал за това, че искам рисунки. Точно там беше и трудният момент. Да го навия да рисува. Представете си само: Един художник моли друг, да му нарисува нещо. :) Но и двамата се справихме с този момент и резултатите са повече от добри. Лъчо е един чудесен майстор, който с удоволствие бих поканил и за следващи мои проекти.

В: Върху какво работиш в момента и какво можем да очакваме от теб скоро?

О: Връщам се отново на първата си започната книга, позната като "Верига". Някои от читателите на форума, може би помнят поредицата "Мук и веригата на мрака", която публикувах в в раздел офтопик. Но тук, тя е много по-разгърната и изпипана, и май като се замисля, повече се различава от колкото да прилича на прототипа си. Но това ще преценят тези, които имат търпението да я изчакат и прочетат когато я завърша. На този етап, обаче но мога да кажа колко скоро ще ми отнеме, понеже в нея се водят цели осем сюжетни линии, а това си е доста писане.
Разбира се, последната дума има творческата ми муза, защото, тя ми доказа, че може да ме накара да пиша за каквото си поиска.

В: Кое беше най-голямото предизвикателство пред теб, за да се появи книгата на бял свят?

О: Най-голямото предизвикателство за един нов и непопулярен автор, който иска да издаде първата си книга започва след самото и написване. Много е трудно да се справяш с всичко, което те очаква след това. За мое щастие, аз нямах никакъв проблем. Тук ми се вижда много удачно място, да кажа, че цялата тежест падна върху крехките плещи на една моя много голяма и безценна приятелка, която подхвана суровата чернова в ръцете си и ми върна съвсем готова и истинска книга. Да, тя ме направи писател, като ми спести много труд и усилия. В моят случай онази приказка, че зад всеки успял мъж стои една силна жена, е съвсем точна. Както и това списание, така и моята книга си има екип, без който тя нямаше как да излезе. Те са моето чудо, моята сила, с която ще боравя докато мога.

В: Ако беше супер герой каква щеше да е твоята супер сила?

О: Внушение! Какво по-хубаво от това да умееш да внушиш на злодея, че прави нещата погрешно, на тъжният, че живота е хубав, на болният, че има надежда и тъй на татък. Всъщност писането на истории, само по себе си е внушение към читателя, който продължава да прелиства страница, след страница. Да внушиш на някого, да се потопи в свят, който ти сам си измислил... та това си е работеща супер сила, което на практика ме прави и супер герой. Да не забравя да спомена това, че с всяка една продадена книга, моята дума, моите мисли и идеи получават живот някъде в нечий ум, в нечия библиотека. На практика, имам още една супер сила "безсмъртие". :)

В: Какво ще ни пожелаеш за новата 2018-та година.

О: През 2018-та пожелавам на вас и на всички читатели на форума, преди всичко добро здраве и неизчерпаемо, искрено щастие, защото щастливите хора, на практика имат каквото желаят! (те за това и са щастливи)
И понеже всеки има различни мечти и приоритети, аз ще ви споделя един мой стих, който написах на сутринта на първи януари, подтикнат от еуфорията да преживея една много хубава и изключително добра 2018 година.

И днес, пак така, както всяка година, проспивам си първият ден.
Събуждам се малко, подир пладнина и чувствам се по-изморен.
Така позамислен в леглото се сещам, че същото беше и лани.
Защо ли наивно очаквам тогава, сега нещо друго да стане?
Какво по-различно правя на старта? Какво запланувал съм и за финала?
Защо да очаквам с магия промяна, щом всяка година все същото правя?
Годината нова, вече пристигна и чудна промяна от нея ще прося.
Но чудото иска на гръб да го вдигна и тази година, аз да го нося.

Честита нова година!

П.С Книгата можете да поръчате в официалната й група във FB: https://www.facebook.com/groups/1836349416677967/

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Домини Дирч
Страшилището на Бандите

Мнениеот Домини Дирч » 15 яну 2018, 22:58

сивиръсснейп написа:Изображение

САНТОШ

Сантош е героиня от сериала светлината на моя живот. Има четири деца, Сурадж, Викрам, Мохит и Чави. Омъжена е за Арун. Тя държи много на традициите и стриктно ги спазва и иска и другите да ги спазват по същия начин. Тя е изключително властна и строга жена и никой не се опълчва срещу нейните решения и всяка нейна дума е закон. Въпреки това тя има добро сърце и е справедлива. Сантош има три снахи: Менакши, Емили и Сандия. Сантош винаги е казвала, че традициите и обичайте са създадени да поддържат връзката на семейството здрава и връзката между хората да остане също здрава. Сантош винаги е спазвала традициите за да бъде семейството й щастливо. Също е казвала, че в семейството има традиции и също е казвала, че всички поколения са спазвали обичайте без да ги оспорват и без да възразяват. Сантош иска и трите снахи да спазват традициите и обичайте, но Сандия отначало наруши няколко традиции и обичаи, като накара и Сантош да ги наруши. . Като например женитбата на Мухит и Емили, защото била в нарушение на традициите, но те се ожениха и сега са щастливи. Тя наруши и друг обичай, когато излезе от дома на Сантош и стана полицейски инспектор, но Сантош е горда с това, че тя стана полицай, защото семейството на Сантош е почитано и уважавано заради Сандия. Сантош въпреки че се държи строго със снахите си винаги им прощава грешките, които са направили. Сантош въпреки че от начало се държеше зле със Сандия, постепенно я обикна и я прие като своя родна дъщеря, Сантош я е подкрепяла в тежки моменти, държеше се с нея добре и когато Арун я изгони от вкъщи тя беше съсипана от мъка и положи много усилия за да върне Сандия обратно в къщи и накрая успя и след много време Сандия се сдобри със Сурадж и тя се върна в къщи и Сантош беше много щастлива. Сантош въпреки че изглежда строга тя е милосърдна и има добро сърце.

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Домини Дирч
Страшилището на Бандите

Мнениеот Домини Дирч » 15 яну 2018, 23:01

Изображение
Изображение
Изображение

Изображение

Изображение

Върни се в “HZ Magazine”